O nás

Klademe důraz na posílení vědomí vlastní důstojnosti, vnímavosti k druhému člověku, rozvoj osobité tvořivosti a fantazie, schopnosti reflektovat a pojmenovávat vlastní postoje a prožívání, zjemňování citu pro společenství s druhými a s Bohem.

Jednou z priorit činnosti KMŠ je spolupráce s rodinou. Rodičům i prarodičům nabízíme v prostorách KMŠ prožít setkání s jejich dětmi a vnoučaty. Rádi společně slavíme a křesťanské svátky slavíme v jejich původním významu. Rodiče se mohou aktivně zapojit do plánování vzdělávací cesty svého dítěte, edukativních skupin, každoroční obnovy zahrady, mimoškolních aktivit, např. pěších poutí v září a v květnu nebo dílčích školních projektů (dílna, zahrada...)

Celý pedagogický tým se v přípravném týdnu účastní vzdělávacího semináře, který pořádá Společnost pro pedagogiku Franze Ketta. V současné době se v ČR profiluje několik MŠ, které usilují o vytvoření společné koncepce a vedení těchto MŠ se pravidelně setkává. 


Třídy v naší mateřské škole jsou věkově smíšené, v každé jsou integrovány děti se speciálními vzdělávacími potřebami, které mají svůj individuální vzdělávací plán nebo plán podpory. Učitelkám pomáhají asistentky pedagoga. Maximální kapacita školy je 75 míst, 25 v každé třídě.

RYBIČKY - 24 dětí
s. Pavlína Věra Kvaltinová, Dis., Silvie Trnková Pernicová, asistentka pedagoga Olga Malíková.

 

OVEČKY - 25 dětí
Miroslava Bočková, Veronika Šlapalová, asistentka pedagoga Eliška Chytilová.

 

SOVIČKY - 24 dětí
Marie Blaháková, Kamila Burdová, Dis., Mgr. Iveta Baráková, asistentka pedagoga Tetjana Macalova.

  

 


V MŠ pracuje účetní školy paní Marcela Chvátalová. Úklid a výdej svačinek a obědů zajišťují paní Kateřina Krejčířová a paní Pavla Svobodová. O to, aby nám chutnalo a ve školní  kuchyni vše klapalo, se stará vedoucí školního stravování Romana Buchlovská s panem kuchařem Petrem Blahákem, Miroslavou Hrabovskou a s paní Svatavou Trnavskou. Paní kuchařku Miroslavu Hrabovskou zastupuje v prvním pololetí školního roku paní Kateřina Andrlová. O údržbu se stará pan Antonín Slováček.

Patronka školy

Název školy – Karolínka – pochází od křestního jména zakladatelky Kongregace Chudých školských sester Karolíny Gerhardinger, pocházející z Bavorska. Ona sama se už ve svých 15 letech stala učitelkou a později zakladatelkou mnoha klášterních škol v různých zemích.

Bylo jí jasné, že proměna společnosti závisí na výchově dobrého člověka a pro toto přesvědčení pracovala celý svůj život.
Její svátek společně slavíme ve školce 9. května. Více na http://www.skolskesestry.cz/o-nas/zakladatelka-matka-terezie

Z historie

Křesťanská mateřská škola Karolínka navazuje na tradici vzdělávání v křesťanském duchu, která byla ve Slavkově u Brna zahájena Kongregací Chudých školských sester naší Paní již v roce 1883 a přerušena komunistickým režimem v roce 1950. Ještě dnes můžeme ve Slavkově potkat ženy, které navštěvovaly klášterní školu na Tyršově ulici – dnešní ZŠ Tyršova. Sestry zajišťovaly vedle různých vzdělávacích nabídek také předškolní vzdělávání. Naším záměrembylo obnovit po více než 60 letech dřívější činnost školských sester ve  Slavkově u Brna.

V roce 2000 byla mezi kongregací a Městem Slavkov provedena majetková výměna bývalé budovy klášterní školy, která byla městem plně využívána, a budovy městské mateřskéškoly na Malinovského ulici. Tím se školní budova na Malinovského ulici stala majetkem 
kongregace, která je zřizovatelem KMŠ.

V roce 2002 byla dokončena nástavba mateřské školy. První, kdo tyto prostory využíval, byliprávě ti nejmenší. Každé pondělí se zde  setkávaly děti od tří do šesti let v doprovodu svých rodičů či prarodičů při výuce náboženství, nejdříve v jedné, později ve dvou skupinách. Díky zájmu rodičů, vstřícnosti zřizovatele a vedení městské MŠ bylo v září 2009 otevřeno jedno oddělení s křesťanským zaměřením pro 26 dětí, které se po dvou letech své existence stalo základnou nové KMŠ. Ta zahájila svůj provoz ve třech třídách od školního roku 2011/2012.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku