Zahrada

Obnovená školní zahrada

Jednou z priorit činnosti KMŠ je spolupráce s rodinou, proto jsme se z části zahradu vybudovli svépomocně a potřebný materiál jsme financovali ze sponzorských darů. Na třech setkáních otevřené diskuse s rodiči byl projekt přepracován a uskutečněn díky řadě dobrovolníků z řad rodičů a přátel školy. Tím získal projekt sociální dimenzi, protože každý mohl přispět pro něj nejvhodnějším způsobem. Děti přispěly již v projekční fázi, navržený projekt schválily a byly při jeho realizaci.

Společnými silami se zahrada stala krásným pohádkovým příběhem pro naše děti, a také příjemným prostorem, který rozšířil komunitní centrum na Malinovského ulici. Rádi bychom, aby projekt přírodní zahrady vedl děti k vnímavosti toho, co je kolem nás a zároveň podporoval rozvoj tvořivosti, inteligence a samostatné hry.

Projekt přírodní zahrady – dětského hřiště

Obnova zahrady byla od počátku svěřena do patronace sv. Josefa a odtud také název Josífkova zahrada. Má svůj příběh, který se v projektu zrcadlí v umístění jednotlivých přírodních herních prvků. Hlavním hrdinou příběhu naší zahrady může byt Honzík, Péťa nebo třeba Adámek.

V roce 2012 byla skrze rozmanité a nápadité adventní aktivity tyrolských školek (viz spolupráce v „Pedagogika Franze Ketta“) uspořádána sbírka na podporu českých školek, rozvíjejících pedagogiku Franze Ketta. Tímto způsobem jsme získali přes 2.000 eur pro naši zahradu. Můžeme se tedy těšit nejen z podpory koncepční, ale také finanční. Velikánský dík našim kolegyňkám a dětem do Alp a zvláště paní ředitelce Marianne Bauer za tak vstřícnou a různorodou pomoc!

Rok 2014 byl ve znamení akce „Je to na draka“, kdy se díky několika různorodým aktivitám podařilo získat přes 50.000,- korun na dokončení. Zahrada byla otevřena v rámci farního dne a děti mohou konečně objevovat a užívat si svůj čas ve školkové pohádkové zahradě.

Jaro 2015 přivítalo v zahradě novou zvonici, stůl s lavicemi a kreslící tabuli. A protože nám zahradní domek praskal ve švech, od podzimu 2015 bylo naším dalším záměrem vybudování nového technického zázemí, včetně toalety.

To se s finanční pomocí zřizovatele podařilo dokončit v jarních měsících následujícího roku a kromě skladovacích prostor pro koloběžky, odrážedla a hračky zde přibyla klukům také dílna. Tu jsme s pomocí rodičů vybavili potřebným nářadím a náčiním. Vyprázdněný zahradní domek jsme opět ve spolupráci s rodiči vybavili jako malou domácnost pro hru našich dětí.

Vytisknout stránku Vytisknout stránku